FLASH SALEFLASH SALE
-20%
1 yıllık KAYIT ve YENİLEME için
promosyonlar birleştirilemez
16 Kalan indirim sayısı

150 ülkeden en iyi hisse senedi fiyatları

100 000 üzerinde memnun kullanıcı

Başlangıç fiyatının% 90'ına kadar daha ucuz teklifler

Bayiler ve toptancılar ile doğrudan iletişim

Yardım ve ipuçları

Popüler konular

Merkandi, seri sonları, stok ve üretim fazlası ürünleri, iade edilmiş, leasing sonrası ve tasfiyelik ürünler ve icra malları ile uğraşan toptancı, distribütör, ithalatçı ile ihracatçıları bir araya getiren uluslararası toptancılık platfomudur. Platformumuz genel olarak Avrupa pazarlarında faaliyet gösterip çeşitli dillerde hem kaliteli ürünleri düşük fiyata teklif eden satıcılara hem de ürün paleti veya konteyner teslimatı kapsamında devamlı olarak çalışmak isteyen alıcılara hızlı erişim sağlar.

Toptancılık platformu olarak kullanıcılarımıza ticari bilgilerin rahat ve hızlı paylaşımını sağlayıp alışveriş işlemlerini kolaylaştıran gelişmiş bir sistem sunuyoruz. Nasıl mı? Hem Avrupa'da hem de tüm dünyada iş bağlantılarının kurulmasını kolaylaştıran internet araçları sağlıyoruz. Merkandi'de kullanıcıların geniş ürün yelpazelerini içeren kataloglara, tedarikçilere ve gelişmiş arama motoruna erişimi var. Hızlı ürün satışı ile ilgilenen toptancı ve distribütörler Merkandi platformunda mal teklif eder, alışveriş yapmak isteyen kullanıcılar ise doğrudan ilan veren toptancılarla iletişime geçip sipariş detaylarını konuşur.

Merkandi platformumuz özellikle toptancılar, imalatçılar, aracılık yapan brokerler, ihracat/ithalat ile uğraşan firmalar, mağaza ve e-mağaza sahipleri ve pazarcılık yapanlar için tasarlanmıştır. Merkandi icra memurları ve büyük mağaza zincirlerinin de büyük ilgisini görüyor.

Merkandi, toptancılık platformu olarak, tüm dünyadan seri sonu, stok ve üretim fazlası, tasfiyelik ve icra malları ile uğraşan tedarikçilerin buluştuğu uluslararası bir piyasadır. Platformumuz toptan tekliflere ve satıcı teklif yayınlarken eklediyse ürün açıklamalarına, resimlerine ve ürün listesine herkesin erişimini sağlar. Satıcıların iletişim bilgileri ise yalnızca Merkandi'nin kayıtlı üyeleri için açıktır. 

Devamlı olarak tekliflerin alınmasıyla ilgilenen herkes ücretsiz e-bültene kayıt olabilir.

Satıcı veya alıcılarla iletişim kurabilmek için Merkandi'de hesap oluşturmak gerekir. Üye ol yer iminde hesap tipini seçebilirsiniz:

 • Standart hesabı
 • Premium hesabı

Seçilmiş hesap tipini oluşturup yıllık abonelik bedelini ödedikten sonra kullanıcı seçtiği opsiyonda mevcut olan hizmet paketine erişim hakkı kazanır.

Standart hesabın sahiplerinin toptancı veritabanına erişimi var ve teklif sayfasında görüntülenen iletişim bilgileri sayesinde istediği satıcı ile doğrudan iletişim kurabilirler (e-posta veya telefon aracılığıyla). Bu şekilde satıcıya teklif edilen mal hakkında sorular sorabilirler, malları gözle kontrol etmek için anlaşabilirler ve alışveriş detaylarını konuşabilirler. 

Tarafımızdan doğrulandıktan sonra Merkandi'de satıcı statüsünü kazanan PREMİUM hesabın sahiplerinin ise hem Merkandi'de teklifler ekleyen toptancı veritabanına erişimi var hem de stok ve üretim fazlası, tasfiyelik ve icra malları için sınırsız sayıda teklif ekleyebildikleri kendi satıcı hesaplarını kullanabilirler. Tekliflerin yanında teklif edilen mal ile ilgilenen firmalara alışveriş yapmak amacıyla doğrudan satıcı ile iletişim kurmalarına olanak tanıyan toptancı profili mevcuttur. 

Platformumuzun tüm kullanıcıları yardımımızdan faydalanabilirler - artık birçok dilde bizimle iletişim kurabilirsiniz, hem e-posta yoluyla hem de telefon aracılığıyla haftada 5 gün 9:30-16:30 saatlerinde bize ulaşabilirsiniz. 

Bizi ilgilendiren ürünleri makul bir fiyatta bulmak kolay değil. Özellikle eğer binlerce teklif incelememiz gerekiyorsa. En uygun teklif bulmayı kolaylaştırmak için size gelişmiş arama motoru sunuyoruz:

Merkandi'ye girdikten sonra sayfanın üst kısmında arama motoru bulabilirsiniz. Bu arama motoru yardımıyla hem ürünler hem toptancılar arayabilirsiniz. Aradığınız ürünü veya toptancı adını girip büyüteç işaretine veya klavyenizde ENTER tuşuna tıklamak yeterli. Bu adımdan sonra alt sayfada arama sonuçları görüntülenecek ve bu sayfada ek arama kriterleri girebilirsiniz.

Gelişmiş aramada aşağıdaki kriterler kullanarak ürün arayabilirsiniz:

- ürünün bulunduğu ülke;

- ürün kategorisi;

- ürün grubu (ürün grupları hakkında daha fazla bilgi almak için buraya bakınız);

- teklifin bağlığı, tanımı veya anahtar kelimelerinde kullanılmış kelime.

Arama kriterleri girdikçe arama sonuçları daha kesin olur ve aynı zamanda arama sonuçlarının sayısı azalır. Bu yüzden arama motorunu dikkatlice kullanmakta fayda var.

Örnek:

Red Bull markalı enerji içeceği bulmak istiyoruz.

"Red Bull" girdiğimizde bu kelime içeren (başlık, metin ve/veya anahtar kelimelerinde) tüm ilanlar görüntülenecek.

Eğer sadece belirli ülkelerden (örneğin, Türkiye'den) ilanlar ile ilgileniyorsak soldaki menüde bu ülke işaretlememiz lazım.

Merkandi'deki gelişmiş arama motoru sayesinde ilgilendiğimiz ürünleri kolay ve rahat bir şekilde bulabiliriz. En cazip tekliflere ulaşmayı kolaylaştırmak için toptancıları favori toptancı listesine ve teklifleri izlediğim teklif listesine ekleme fonksiyonu hakkında bilgi alınız.

 

Merkandi'te tüm mevcut ödeme yöntemleri yeni üye kaydının son adımda görüntülenir. Form doldurup turuncu "Üye ol" tuşuna tıkladıktan sonra ödeme sayfasına geçeceksiniz. 

- Kredi kartı - birçok kredi kartı kabul ediyoruz. Bu ödeme yöntemi seçerseniz Sofort veya Giropay ile de ödeme yapabilirsiniz.

- Banka havalesi - banka hesabınızdan bizim banka hesabımıza havale. 

PayPal - Türkiye'de bulunmuyorsanız PayPal ile de ödeme yapabilirsiniz. PayPal hesabınız yoksa kredi kartınızla ödeme yapabilirsiniz. Sistem ödeme işlemi sırasında sizin için PayPal hesabı oluşturacak.

Üstelik, hesap oluşturduktan sonra kayıt onayı olarak "Merkandi.com.tr servisinde hesabınız oluşturuldu" başlıklı e-posta alacaksınız. E-posta mesajında "Faturayı indir" ve "Ödeme yapmak için tıkla" butonları var. Eğer ödeme işlemini tamamlamadıysanız bu bağlantıları kullanarak kolay bir şekilde ödemeye dönebilirsiniz.

PREMİUM hesabı oluşturdukdan sonra Merkandi'de mevcut olan tüm fonksiyonlardan faydalanabilirsiniz. Bu hesap hem alıcı hem satıcılar için avantajlıdır.

Eğer bu hesabı portalımızda ilan eklemek isteyen bir kullanıcı oluşturursa bir sonraki adımda tarafımızdan doğrulanacak. Bu adımda kullanıcının firmasının güvenirliliğini kontrol ediyoruz. Kullanıcı başarıyla doğrulanırsa portalımızda satıcı statüsünü kazandırır.

Doğrulama işlemi genellikle birkaç saat sürer.

Olumlu doğrulandıktan sonra kullanıcı portalımızda hem firmasını tanıtabilir hem de satmak istediği ürünleri teklif edebilir. Firma bilgileri sadece kayıtlı kullanıcılar için açık olup satıcının eklediği her teklifin sayfasında bulunur. Ayrıca firma tanımları ana sayfadaki "Toptancılar" yer iminde bulunur.

1. Üyeliğin ilk avantajı doğrulanma işleminin başarıyla tamamlanmasıdır çünkü söz konusu işlem sizi sağlam ve güvenilir bir tedarikçi olarak tanıtır.

2. Artık sınırsız sayıda ilan ekleyebilirsiniz. Premium hesabının sahibi istediği kadar ilan yayınlayabilir, herhangi bir sınır yok. 

3. Premium hesabı oluşturduktan sonra Merkandi'de mevcut olan tüm dil sürümlerinde ilan ekleyebilirsiniz. Elbette sınırsız sayıda ve sadece kayıt olduğunuz dil sürümünde değil - şu anda mevcut olan tüm on bir dil sürümünde! Hatırlamanız gerektiği tek şey - diğer dil sürümlerine ilan eklerken teklifinizi uygun yabancı dillere çevirmektir, örneğin, Almanca dil sürümüne teklifinizi eklemek istiyorsanız onu Almanca'ya çeviriyorsunuz vs.

4. Premium kullanıcıları tarafınan eklenen ilanları Google'de konumlandırırız ve çeşitli servislerde reklamını yaparız. Bu sayede ilan daha çok kişiye ulaştırılır ve sonucunda satış artar.

5. Mal almak isteyen Premium kullanıcıları ise Merkandi'de kayıtlı satıcı bilgilerine daha geniş erişim kazanır. Üstelik, satıcının güvenirliliği hakkında fikir veren yorumlardan faydalanabilir. 

6. Toptancı hakkında yorumları sadece Premium kullanıcıları görebilir.

7. Yorumlar satıcıyla daha önce alışveriş yapan kullanıcılar ekler. Bu değerlendirmelerde sizi ilgilendiren mal sunan satıcının diğer kullanıcılar tarafından tavsiye edilip edilmediğini kontrol edebilirsiniz. Yorumlar satıcı sayfasında bulunur.

 

Standart hesabı oluşturduktan sonra 12 ay boyunca servisimizi kullanma yetkisini kazanıyorsunuz. Abonelik süresinde Standart kullanıcısının portalımızda mallarını ilan eden toptancıların tüm iletişim bilgilerine erişimi var. İletişim bilgilerinde toptancılar genellikle telefon numarası, e-posta adresi, depo adresi ve web sitesi varsa adresini de girer. Ayrıca Standart kullanıcıları satıcının tercih ettiği iletişim dillerini görür.

Standart hesabının sahibinin bir yıllık abonelik ödemesi yapınca hesabının geçerlilik süresi sona erene kadar tüm toptancıların iletişim bilgilerine erişimi var. Her gün Merkandi'ye yeni toptancılar katılıyor. Bu sayede Standart kullanıcısı sadece platformda kayıt olduğu günde mevcut olan toptancı değil, abonelik süresinde Merkandi'ye katılan tüm yeni toptancıların iletişim bilgilerine de ulaşabilir. Ayrıca hesabının geçerlilik süresi bitene kadar Müşteri Hizmetlerimizin danışmanlığı ve teknik yardımından faydalanabilir.

Merkandi platformu size iki tür hesap sunuyor: STANDART ve PREMİUM. Hesap arasındaki farklar kullanıcılarımızın hedeflerine dayanarak seçilmiş fonksiyonlardır.

STANDART hesabı

Bu hesabı portalımızda mal almak isteyen kullanıcıları düşünerek tasarladık. Standart hesabı oluşturan kullanıcılar tarafımızdan doğrulanmış güvenilir tedarikçilere erişim kazanır.

Her Standart kullanıcısı portalımızda mallarını ilan eden toptancılarının iletişim bilgilerinden faydalanabilir. Tedarikçinin iletişim bilgileri satıcı profilinde sunulmaktadır. Orada satıcının adresi, depo adresi, sabit ve cep telefon numaraları, e-posta ve web sitesi adresini bulabilirsiniz.

Standart kullanıcısı tedarikçilerle hızlı ve kolay bir şekilde iletişim kurup onu ilgilendiren ilanın detaylarını sorabilir veya kendi teklifini tanıtabilir.

Ayrıca Standart hesabının sahibi iş yapmış olduğu toptancı hakkında yorum ekleyebilir.

PREMİUM hesabı

Bu hesap portalımızda hem alışveriş yapmak hem de mallarını satmak isteyen kullanıcılarımıza tavsiye ederiz. 

Premium hesabı size Merkandi platformunda kayıtlı olan toptancıların iletişim bilgilerine erişim kazandırır. Premium kullanıcıları Standart kullanıcılarından daha çok bilgi görebilir. Bunlar:

- Toptancıların kara listesi - bu listede dolandırıcılık yapmış ve sık sık farklı isimleri kullanarak hala İnteret'te faaliyet gösteren güvenilmez toptancılar var.

- Yorum sistemi - bu sistem sayesinde Premium kullanıcıları iş yapmış olduğu toptancılar hakkında yorum ekleyebilirler ve diğer kullanıcıların yaptığı yorumları okuyabilirler. Diğer kullanıcıların yaptığı yorumları okuyarak iş yapmak istediği kullanıcı hakkında fikir edinir.

Fakat Premium hesabının en büyük avantajı portalımızda mal teklifi ekleyebilmektir. Satış opsiyonu kazanmak için kullanıcı Premium hesabı ücreti ödeyip Merkandi'ye firmanın vergi levhası ve ticaret sicil kaydı göndermesi gerekir. Toptancı tarafımızdan doğrulandıktan sonra satış opsiyonu etkinleştirilir. Satıcı statüsünü kazanmış kullanıcılar fotoğraf ve eklerle birlikte istediği kadar ilan yayınlamak için kullanışlı ve rahat bir panele erişim ve detaylı iletişim bilgileriyle birlikte firmasının tanıtımı bulunan profesyonel satıcı profili kazanır.

Merkandi'nin tüm kayıtlı kullanıcıları servis çalışmanlarımızın profesyonel danışmanlığı ve yardımından faydalanabilir. Platformla ilgili her sorunuzu, yaşadığınız teknik sorunlarınızı veya merak ettiğiniz diğer hususları aşağıdaki yöntemlerde bize bildirebilirsiniz:

 • telefon aracılığıyla
 • Skype aracılığıyla
 • e-posta ile
 • sitedeki sohbet penceresi aracılığıyla.

Müşteri Hizmetlerimizle Merkandi'te tüm mevcut dillerde iletişim kurabilirsiniz. Size Pazartesi'den Cuma'ya kadar 7:30 do 15:30 saatlerinde hizmet veriyoruz.

Sorularınıza en kısa zamanda cevaplamaya önem gösteriyoruz. Çalışma saatlerinden sonra veya izin ve bayram günlerinde gelen sorulara ilk iş gününde cevap gönderiyoruz. 

Bazen izin alıp tatil yapmış olabildiğimizi unutmamanızı rica ediyoruz. Bu durumda mesajınıza cevap olarak size kullandığınız dil sürümünün sorumlusu olan çalışanımızın işe dönme tarihini bildiririz. Daha çabuk cevap almak isterseniz bizimle başka dillerde iletişim kurabilirsiniz.

Mümkün olduğu kadar çalışma saatlerimizden sonra bizi arayan müşterilere telefon ederiz.

Çeşitli sebeplerden Müşteri Hizmetleri bürosunun kapalı olduğu her zaman kullanıcılarımıza platformumuzun her dil sürümünde, İletişim yer iminde büro kapalı olmadan birkaç gün önce kapalı olmasının sebebi ve süresini bildiriyoruz.

Her Standart kullanıcısı abonelik süresinde istediği anda Premium hesabına geçebilir.

Premium hesabına geçme işlemi aşağıda gibidir:

1. Premium hesabına geçmek için Standart hesabının sahibi olmak gerekir;

2. hesabınıza üye girişi yapınız;

3. Hesabım yer iminde "Premium'a geç" yazısının altında turuncu "Hesap tipini değiştir" butonuna tıklayınız;

4. bir sonraki sayfada sipariş detayları görüntülenecek;

5. siparişi onayladıktan sonra ödeme sayfasına gönderileceğiz;

6. ödeme yapılıp hesabımıza yatırıldıktan sonra hesap türü Premium'a değiştirilecek.

Ödeme ile herhangi bir sorun yaşarsanız Müşteri Hizmetlerimizle iletişime geçiniz.

Standart hesabından Premium hesabınıza geçmek istiyorsanız sadece hesap ücretlerinin farkını ödemeniz gerekir fakat hesabın değiştirilmesini en kısa zamanda yapmakta fayda var çünkü bu şekilde hesabın geçerlilik süresi uzatılmaz.

 

Her kullanıcı Merkandi platformunda aldığı abonelik için fatura alacak fakat orijinal faturanın yaptığınız ödeme hesabınız yatırıldıktan sonra etkinleştirileceğini unutmayınız. Eğer hesap banka dekontuna dayanarak etkinleştirildiyse indirilebilir orijinal fatura 1-2 gün sonra eklenebilir.

Faturaları görmek veya indirmek için Merkandi'ye üye girişi yapınız. "Hesabım" bölümünde sol menüdeki "Sipariş tarihi" yer imini açınız. Faturayı açmak için numarasına tıklamanız gerekir. Faturayı indirmek için fatura penceresinde "Faturayı indir", ödemesini yapmak için "Ödeme yap" tuşuna tıklayınız.

Yukarıda anlatılan faturaların Merkandi hizmetleri için kesilen fatura olduklarını unutmayınız. Toptancılardan aldığınız ürünler için fatura almak istiyorsanız toptancıyla iletişime geçiniz.

Özel Bölge, platformumuzdaki en iyi teklifleri arayan ve gerçek pazarlıklar bulmayı bekleyen Merkandi'nin en aktif üyeleri için ayrılan bir yerdir. Burada aşağıdakiler gibi nedenlerle kamuya açık olmayan özel teklifler bulacaksınız:

 • kamu alanında tekliflerin yayınlanmasını yasaklayan bir üretici ile anlaşma
 • ürünleri belirli ülkelerde satış kısıtlamalarına tabidir
 • ürünlerin fiyatı halka açık olamaz
 • mallar markalı, ancak bunların daha ileri dağıtım kısıtlamalara tabidir

Bu yukarıda belirtilen koşullar genellikle markalar, üreticiler veya distribütörler tarafından uygulanır ve müzakereye tabi değildir. Bu nedenle, kapsadıkları ürünler halka açık satış kanalları aracılığıyla sunulamaz. Merkandi, toptan satış pazarının bu özgünlüğünü biliyor, bu nedenle bu tür teklifler için kapalı bir özel bölge oluşturarak kullanıcılarımızın ihtiyaçlarını karşılamaya karar verdik.

Bu tür toptan satış fırsatlarıyla ilgilenen alıcılar, kullanıcı kontrol panelinden Özel Bölge'ye erişim satın alabilir. Erişim satın alındıktan sonra, kullanıcı özel teklifleri ana sayfadan ve bireysel kategorilerden görebilecektir. Özel Bölge'ye erişim, satın alma tarihinden itibaren 12 ay boyunca geçerlidir ve hesabın geçerliliği ile yakından ilgilidir.

Bu kısıtlamalardan birine uyan mallara sahip olan satıcılar, teklif formunda "Yalnızca Özel Bölge'ye erişimi olan seçilmiş bir grup kullanıcı için görünür" kutucuğunu işaretleyerek Özel Alanda tekliflerini yayınlayabilirler. Teklifinizi yayınladıktan sonra, yalnızca Özel Bölge'ye erişim satın almış kullanıcılar tarafından görülebilir. Unutmayın ki, Özel Bölge'ye erişimi olmayan satıcı da tekliflerini burada yayınlayabilir.

Özel Bölge, Merkandi'de hem alıcılara hem de satıcılara hizmet eden yenilikçi bir özelliktir. Birincisi, diğer web sitelerinde yayınlanmayan benzersiz tekliflere erişime sahipken, ikincisi satış ve dağıtım kısıtlamalarının kapsadığı malları sunma ve bu tip ürünleri arayan alıcılarla bağlantı kurma fırsatına sahip.

Bu nedenle, Özel Bölge, satış kısıtlamaları nedeniyle genel olarak toptan ticaret platformlarında sunulamayacak olan teklifler veritabanının mükemmel bir şekilde tamamlanmasıdır.

Platformdaki yorumlar alıcılar tarafından satıcılara bildirilir. Türlerine ve numaralarına bağlı olarak, şirketinize güven oluşturabilir ve satışları artırabilir veya potansiyel müşterilerinizi caydırabilir. Merkandi'nin yorum sistemi nasıl çalışıyor? Aşağıda pratik ipuçlarını bulacaksınız.

Merkandi'nin yorumları nasıl çalışıyor?
Her alıcı, satıcının fatura tarihinden itibaren 2 aydan fazla bir süre geçmemişse, işlem başına bir yorum yapma hakkına sahiptir. Yorum, üç türden biri olabilir - olumlu, tarafsız veya olumsuz. İlk iki durumda, yayın anında gerçekleşir ve toptancı, profiline eklenen yeni bir yorumun bildirimini alır. Negatif bir durumda - ekibimize gider. Doğru şekilde formüle edilmişse, bekleyen yayınlar sırasına taşınır ve satıcıya bir sistem bildirimi gönderilir. O andan itibaren, her toptancının, alıcıyla konuyu netleştirmek veya işlemin gerçekleşmediğini bize bildirmek için 7 günü vardır. Bu süre zarfında alıcı onu kaldırmak isterse veya toptancı tarafından olmadığını bildirdikten sonra işlemin kanıtını elde edemezsek, bunu kaldırır ve her iki tarafı da bilgilendiririz. Aksi takdirde 7 gün sonra yayınlanır ve toptancıya bildirim gönderilir.
Yorum sisteminin ikinci unsuru, satıcının 4 kategoride değerlendirilmesidir:
- Maddenin açıklamasına uygunluğu
- satıcıyla iletişim
- sözleşmenin teslim süresi
- nakliye maliyeti
Bu kategorilerin her biri 1 ile 5 yıldız arasında derecelendirilebilir. Tüm yorumcuların ortalama puanları ortalaması alınarak satıcının profilinde gösterilir.

Olumsuz bir yorumu profilimden kaldırabilir miyim?
Alıcı bize anlaşmazlığın çözüldüğünü bildirir ve toptancı ile bir çözüm bulmuşsa, herhangi bir yorum kaldırılabilir. Gerekçeli durumlarda, bir işlem olmadığında yorumları kaldırırız. Diğer durumlarda, yorumlarla ilgili anlaşmazlıklarda arabuluculuk yapmayız. Her alıcı olumsuz yorumda bulunma olanağına sahiptir ve toptancı, belirtilen istisnalar dışında, kaldırılmasını talep etme hakkına sahip değildir.

 

İtibar ile ilgilenmek ve olumsuz yorumlardan kaçınmak
Olumsuz yorumlar hiç şüphesiz satış ve müşteri güvenini olumsuz yönde etkiler. Bu nedenle, her toptancıya ilk günden itibaren olumlu yorumlar almalarını öneriyoruz. Böyle bir tavsiyenin birkaç nedeni vardır:
- olumlu yorumlar satıcının güvenilirliğini arttırır
- Olumsuz bir yorum alınırsa, olumlu yorumlar gücünü azaltır ve itibarını yüksek seviyede tutmaya yardımcı olur
- çok sayıda olumlu yorum daha yüksek satışlar sağlar.

Alıcıları yorum yapmaya nasıl teşvik edebilirim?
Hiç kimsenin olumsuz yorumlar yayınlamaya teşvik edilmesine gerek yoktur, ancak olumlu deneyimler söz konusu olduğunda alıcılar fikirlerini paylaşmaya istekli değildir. Bu nedenle, toptancılarımız tarafından bilinen ve test edilen olumlu görüşler elde etmek için birkaç yöntem tavsiye ediyoruz:
- bir siparişte veya başka bir siparişte indirim
- yorumların yayınlanmasının bir parçası olarak sözleşmeye eklenen ücretsiz
- görüş için tazminat olarak daha kaliteli ürünler sunmak

Bir alıcı dürüst olmayan bir yorum yayınlarsa ne yapmalıyım?
Bazı nedenlerden dolayı bir yorum haksız ve doğru değilse, her satıcı buna cevap verme şansına sahiptir. Bu durumda, yorumu ayrıca potansiyel alıcıların her iki tarafın da işlem hakkındaki görüşlerini bilmelerini ve sahtekar alıcılara karşı kendilerini savunmalarına fırsat tanımalarını sağlayacak bir cevap izleyecektir.

Bahsetmeye değer bir şey daha var. Merkandi, birçok farklı ülkede ve dilde faaliyet gösteren bir platformdur. Yayın diline bakılmaksızın bir yorum alırsanız, uzmanlarımız bunu diğer tüm dillere çevirecektir. Bu şekilde, bir versiyonda olumlu bir görüş elde eden toptancı, mevcut her versiyonda olumlu yorumlar alır. Tabii ki, aynı olumsuz ve tarafsız yorumlar için de geçerlidir.

Toptancıları profesyonel işlemleriyle ödüllendirmek ve başkalarını sahtekâr yükleniciler hakkında uyarmak için yorum sistemini kullanmalarını herkese tavsiye ederiz. Müşteri hizmetleri durumunda hem yorumlar hem de satış değerlendirmesinde her iki taraf için işleme her zaman olumlu etkiler getirildi.

Aldatıldım, olumsuz yorumlardan başka bir şey yapabilir miyim?
Satıcılarımızı doğruladığımız, ürünlerin orijinalliğini kontrol ettiğimiz ve kullanıcıların yorumları yayınlayabildiği için, platformumuzdaki işlemlerin güvenliğini önemli ölçüde artırıyoruz. Yine de, çeşitli nedenlerden dolayı satıcıların sözleşme şartlarına uymadığı durumlar vardır. Bu durumda, alıcının atması gereken ilk adım, toptancı profilindeki olumsuz yorumların yayınlanmasıdır. Bu genellikle işlemin başarıyla tamamlanması için yeterlidir.

Yorum beklenen sonucu getirmediyse, alıcı konuyu yerel polise bildirmelidir. İşlemin tüm aşamalarını onaylayan bir dizi belgeye sahip olmak önemlidir. Bu konuda daha fazla bilgiyi işlem yapma konusundaki iyi uygulamalar hakkındaki rehberimizde bulabilirsiniz.

Kullanıcılar arasındaki işlemlerde arabuluculuk yapmamamız nedeniyle, anlaşmazlığın çözülmesine yardım etmek için tarafımızdaki tüm eylemler, sadece davayı delil verirken talep edilmesi gereken Polise bildirdiğinin onaylanmasından sonra yapılabilir.

Evet, özel kişiler Merkandi'de hesap açabilir. Ancak, toptancılarımızın küçük bir bölümünün yalnızca şirketlere mal sattığı unutulmamalıdır. Ancak Merkandi'de satış yapmak için aktif bir iş yapmalısınız.

Tekliflerini yayınlamadan önce, her toptancı doğrulama işlemine tabi tutulur. Bu doğrulama işlemlerde güvenliğinizi artırmayı amaçlar. Ek olarak, bu tür ürünlerin orijinalliğini ve kökenini doğrulamak için markalı ürünlerle yapılan teklifleri de doğrularız.

Dünya giderek daha fazla dijitalleştirme için çabalıyor. İlerledikçe, gittikçe daha fazla tehdit ortaya çıkıyor. En yaygın tehditlerden biri Kimlik Avıdır.
 
Kimlik Avı Nedir?
Bir kişiyi, şirketi veya kurumu taklit ederek verilerin kimlik avı girişimidir. İşte dolandırıcılık nasıl çalıştığını bazı örnekler:
 
 • Sahte web sitesi aracılığıyla kimlik avı giriş verileri - suçlular web sitesinin özdeş bir kopyasını oluşturur, ancak farklı bir internet adresinde. Daha sonra, belirli bir teklifi giriş / görüntüleme talebinde bulunan, ilgilenen müşterileri veya şirketin kendisini taklit eden postalar gönderir. Bu gibi durumlarda, uyanık olun. Bundan kaçınmanın en kolay yolu, giriş yaparken adres çubuğuna bakmaktır. Merkandi.pl veya bir merkandi alan adından farklıysa, giriş yapmaktan kaçınmalı, Merkandi web sitesini ziyaret etmeli ve böyle bir durumu derhal müşteri servisine bildirmelisiniz. Ayrıca, suçluların, etki alanını orjinaline benzetmek için farklı türlerde hileler kullandıklarına dikkat etmek önemlidir. Örnekler: Merkondi.pl veya merkandi.pl.etkialani.com. İlk durumda, adından anlaşılması kolay olan bir yazım hatası görüyoruz; ikincisinde ise, alanla aynı olan bir alt alan adı, Merkandi alanı değil.
 • E-posta yoluyla kimlik avı - suçlular şirket benzeri bir etki alanından posta gönderir, giriş şifresi ister, belgeler gönderir vb. Aynı zamanda ayrıntılara dikkat eder - sitenin gerçekte kullandığı mesaj şablonlarını ve müşteri hizmetleri temsilcilerinin ayaklarını göndererek. Hassas veri isteyen bir e-postaya yanıt vermeden önce, her zaman gönderenin kim olduğunu kontrol edin - tüm acentelerimiz yalnızca merkandi alan adındaki adresleri kullanır - name@merkandi.domain.
Bunlar en popüler saldırıların sadece iki örneği. Kesinlikle dahası var ve bunların her birinin yalnızca suçluların yaratıcılığına ve kurnazlığına bağlı olan kendi çeşitleri olabilir.
 
Gelişen tehditler nedeniyle, zorunlu iki faktörlü hesap girişi şeklinde proaktif bir çözüm kullanmaya karar verdik. Giriş yapmaya çalıştığınızda, kullanıcı adınızı ve şifrenizi girdikten sonra, e-posta adresinize gönderilen bir aktivasyon kodu istenecektir. Bu şekilde, giriş bilgilerinizi kaybetseniz bile, suçlu hesabınıza giriş yapamaz.
 
İhtiyacım var mı? Merkandi'deki hesabımda ilginç bir şey yok
Pek çok kişi sahte bir şekilde suçluların hesaplarına ilgi duymayacaklarını düşünüyor. Bu iki nedenden dolayı doğru değil:
 
 1. Bir satıcıysanız, hesabınız müşteri ve işlem verileri gibi hassas veriler içerebilir. Bu veriler suçlu tarafından başka bir saldırı veya şantaj oluşturmak için kullanılabilir. GSYİH'nın yürürlükteki hükümlerinin, bu tür verileri mümkün olan en iyi şekilde güvence altına alan her girişimciye de uyguladığı unutulmamalıdır.
 2. Hesabınız diğer insanlara yapılan saldırıları koordine etmek için kullanılabilir. Hesabınızdaki suçlular sizin adınıza müşterilerinize bilgi ve mesaj gönderebilir. Bu şekilde örneğin teklifler yayınlayabilir ve ilgili taraflardan sağladığı hesap için siparişin ödemesini isteyebilir. İnsanları bu şekilde aldatmasanız da, şirketinizin imajını kaybeder ve yasalarla ilgili sorunlara neden olabilir, çünkü konu netleşene kadar, müşterilerden zorla para alan kişi sizsiniz.
Veriler benden çalınmış, ne yapmalı?
Konuyu derhal Merkandi müşteri hizmetlerine bildirin, hesap şifresini Merkandi olarak değiştirin ve e-posta adresinizi hesap ayarlarında kimsenin değiştirmediğinden emin olun. Şifreyi Merkandi'ye başka yerlere de giriş yapmak için kullanıyorsanız - başka yerlerden de değiştirin.
 
Önemli not
İki faktörlü oturum açma koruma sağlamaz, güvenliği artıran ek bir güvenlik katmanıdır, ancak% 100 güvenliği garanti etmez. Çalınan verilerle hesabınızı hacklemenizi çok daha zorlaştırır, ancak doğrulama kodunun da dolandırıldığı kimlik avı yöntemleri vardır, bu nedenle olası kimlik avı dolandırıcılığı için giriş yaptığınız siteleri denetlemelisiniz.
 
Merkandi ekibi sürekli olarak yeni fonksiyonlar sunarak veri ve kullanıcı hesaplarının güvenliği üzerinde çalışıyor.
En üst düzeyde müşteri hizmeti sunmak, özellikle satıcılar için çok iyi bir iş uygulamasıdır. Toptan satış endüstrisindeki en yaygın hatalardan biri, alıcılardan / satıcılardan gelen mesajlara verilen yanıtı ihmal etmektir.
Merkandi, kullanıcılar arasında uygun temas ve iş ilişkilerine büyük önem verdiğimiz uluslararası bir platformdur. Yüksek düzeyde hizmet sağlamak için mesajlara verilen yanıt göstergeleri ve istatistiklerini önemsiyoruz. Bu nedenle, panelinizde cevaplanmamış mesajlar varsa bizden bildirim alabilirsiniz.
 
Bunu neden yapıyoruz?
 • Okunmamış mesajlar hakkında sizi bilgilendirmek için - bazen mesajların spam olduğu, gözden kaçırıldığı ve fark etmeyeceğiniz anlamına gelir. Hiçbir mesajın sizden kaçmamasını sağlıyoruz.
 • Sizi iyi iş uygulamaları hakkında eğitmek için - birçok kişi iletilere yanıt vermemenin işlerini olumsuz etkileyebileceğinin farkında değildir. Mesajlara cevap vermenin neden bu kadar önemli olduğunu açıklamaya çalışıyoruz.
 • Satışlarınızı artırmak için - bugün cevap vermezseniz, kullanıcı bir hafta içinde teklifinizle ilgilenmeyebilir. Satışları en üst düzeye çıkarmak için herkese hizmet etmeniz gerekir.
 
Bu neden önemlidir?
Bir mağaza işlettiğinizi düşünün. Bir müşteri girer ve bir soru sorar. Kaç durumda satıcının müşteriyi görmüyormuş gibi davrandığı bir durumla karşılaştınız? Böyle bir durumla karşılaşmadık, e-ticarette neden farklı olsun ki?
Daha önce de belirttiğimiz gibi, müşteri bugün bir cevap almazsa, bir dahaki sefere hiç yazamayabilir. Bu nedenle, "İlgilenmiyorum", "Hayır, teşekkür ederim" vb. Yazmak, hiçbir şey yazmaktan daha iyidir. Bu tür kısa bilgiler birkaç saniye sürecektir, ancak müşteriyi cevapsız olarak cesaretlendirmeyecektir.
 
 
Bir cevap isteyebilir miyiz?
Yapamayız çünkü hedefimiz kullanıcıları bilinçlendirmek ve yanıt oranını artırmaktır. Sizi yanıtlamaya zorlayamayız, ancak cevaplanmamış iletiler için her zaman sizinle iletişime geçeceğiz. Sizden bir cevap almazsak, bizimle iletişime geçmenizi isteyeceğiz. İki hafta içinde sizden herhangi bir yanıt almazsak, hesabınızdaki satıcının seçeneğini devre dışı bırakma hakkımızı saklı tutarız.
Çevrimiçi tehditler gittikçe yaygınlaşıyor ve kimlik avı dolandırıcılıkları giderek daha akıllı hale geliyor. Ancak, çevrimiçi güvenliğinizi birkaç temel kuralla önemli ölçüde artırabilirsiniz:
 
 • Merkandi hiçbir zaman kullanıcının platformdaki hesabı için bir şifre veya e-posta veya diğer hizmetler için başka bir şifre istemez;
 • Her zaman merkandi etki alanında (merkandi.com, merkandi.de, merkandi.fr) oturum açtığınızdan ve giriş sayfasının bir sertifika ile korunduğundan emin olun;
 • Her zaman aldığınız mesajın doğru merkandi alan adından (merkandi.com, merkandi.de, merkandi.fr vb.) Gönderildiğini kontrol edin. Asla başka adreslerden mesaj göndermiyoruz;
 • Alınan mesajın orijinalliği ile ilgili şüpheleriniz varsa, lütfen derhal Müşteri Hizmetleri Ofisimize başvurun. Mümkünse, alınan mesajı doğrulama için info@merkandi.com.tr adresine gönderin.
 • Kimlik avı kurbanıysanız, lütfen bunu derhal ekibimize bildirin.
 
Kimlik avı nedir ve nasıl çalışır?
Kimlik avı, bir suçlunun bir şirketi veya başka bir kişiyi taklit ettiği birisinin verilerini çalma girişimidir. Bu gibi durumlarda, gönderilen mesajlar genellikle hesap engelleme, bazı işlevlerin devre dışı bırakılması, siparişin ödenmemesi vb. Hakkında bilgi ve istenen bir eylemi gerçekleştirmek için bir bağlantı içerir. Bu bağlantı genellikle orijinaliyle aynı olan bir sayfaya yönlendirir, ancak gerçekte yalnızca tamamen farklı bir adresteki bir kopyasıdır. Bu site genellikle oturum açmamızı gerektirir, bu da verilerin kimliğe bürünme uzmanına gider. Böyle bir sayfanın bir örneği aşağıdadır:
Bunu nasıl önleyebilirim?
Alan adını kontrol edin. Alan adı Merkandi alanlarından farklıysa (merkandi.pl, merkandi.com, merkandi.fr, merkandi.com vb.) Giriş yapmayın!
Sitedeki bağlantının şifreli olup olmadığını kontrol edin - url adresinin sol tarafında geçerli bir sertifikaya sahip bir asma kilit bulunmalıdır. Tarayıcınız sitenin güvenli olmadığını bildirirse, giriş yapmayın!
 
 
Sahte bir web sitesinde giriş bilgilerini verdim, ne yapmalıyım?
 
 • Yardım için derhal Müşteri Hizmetlerimize bildirin. Aynı zamanda aşağıdakileri yapmanızı öneririz:
 • Merkandi hesabınızdaki şifreyi değiştirin.
 • Aynı şifreyi diğer portallarda veya web sitelerinde kullandıysanız, değiştirmenizi öneririz.
 • Diğer cihazlardaki diğer oturumlardan çıkış yapın.

Mümkün olan en geniş erişimi ve potansiyel müşteri sayısını sağlamak için Merkandi'de yayınlanan tüm teklifler otomatik olarak çevrilir. Çalışma prensibi basittir - bir teklif yayınlanırken, satıcı bunu yapabileceği dili doldururken, diğer tüm diller için çeviriler 24 saat içinde otomatik olarak tamamlanır.

 

Otomatik çevirileri devre dışı bırakma

Kullanıcılardan gelen çok sayıda istek ve soru nedeniyle bu işlevi kullanıma sunduk. Bu nedenle, Merkandi'de bir satıcıysanız ve herhangi bir nedenle tekliflerinizin başka dillerde otomatik olarak yayınlanmasını istemiyorsanız, otomatik çeviri seçeneğini devre dışı bırakmak için müşteri hizmetleri departmanımızla iletişime geçin. Ancak, yalnızca bir teklifle ilgiliyse, tek yapmanız gereken teklif listesindeki düzenleme alanını seçmek ve iptal etmek istediğiniz dilden başlığı, açıklamayı ve etiketleri kaldırmaktır. Değişiklikler kaydedildikten sonra otomatik çeviri silinecektir.

 

Tekliflerin otomatik çevirisinin faydaları

Zaman ilerledikçe ticaret kolaylaşır. Özellikle Avrupa Birliği dahilindeki diğer ülkelerle yapılan ticaret son derece basitleşmiştir. Bu nedenle, menşe ülkelerinden bağımsız olarak mal arayan ve yeni pazarlar arayan satıcıları desteklemek isteyen alıcılarla tanışmak için tekliflerin otomatik çevirisi işlevini oluşturduk. Teklifler, en iyi kaliteyi ve sonuçları sağlamak için Google Çeviri, Yandex ve DeepL gibi araçlar kullanılarak çevrilir.

Yardıma ihtiyacın var?

Ücretsiz E-BÜLTEN

Merkandi servisinde yeni ürünler hakkında her gün bilgi al.